Historia Gdańska rozpoczyna się wraz z przybyciem do grodu nad Motławą św. Wojciecha, w trakcie jego misji chrystianizacyjnej do Prus.
Początkowo Gdańsk składał się z trzech zasadniczych elementów urbanistycznych: grodu książęcego, portu i miasta. W owym czasie stanowił stolicę Książąt Wschodniopomorskich.
Po 1308 r. Gdańsk znalazł się pod rządami Krzyżaków. W tym czasie przybywa do miasta wielu kolonistów, szczególnie z Niemiec.
W 1343 Gdańsk otrzymuje prawo miejskie chełmińskie a od 1361 roku należy do związku miast kupieckich zwanym Hanzą.
Miasto skonfliktowane z Zakonem przystępuje do stowarzyszenia, które stawia sobie za cel usunięcie z miasta Krzyżaków; do Związku Pruskiego. Po pokonaniu Krzyżaków przez Polskę w wojnie trzynastoletniej, Gdańsk zostaje inkorporowany, czyli włączony do Korony. Koronę tą (Jagiellonów), widzimy do dzisiaj w herbie miasta.
Następuje „złoty wiek” - dynamiczny i wszechstronny rozwój miasta. Gdańsk rozwija się gospodarczo i staje się potentatem w handlu, szczególnie w handlu zbożem. Ten „boom gospodarczy” trwał do 1793 r., czyli do drugiego rozbioru Polski.
W wyniku rozbiorów Gdańsk przypadł Prusom i w ich rękach istniał do roku 1807. W tym roku do Gdańska wkracza cesarz Napoleon Bonaparte tworząc wolne Miasto Gdańsk pod wodzą Francuzów. Dla Francji Gdańsk staje się bazą wypadową przeciwko Moskwie.
Po klęsce Napoleona pod Moskwą Gdańsk wraca ponownie pod panowanie pruskie (niemieckie) do roku 1918.
Po pierwszej Wojnie Światowej Liga Narodów w Wersalu utworzyła „Wolne Miasto Gdańsk” pozostające pod jej protektoratem. Wolne Miasto stało się bardzo skomplikowanym tworem politycznym. Podziałowi uległy m.in. port, poczta, kolej, szkolnictwo i wiele innych instytucji.
Stanowiło to zarzewie ciągłych konfliktów, które doprowadziły m.in. do wybuchu w 1939 r. Drugiej Wojny Światowej. Po bohaterskiej obronie Poczty Polskiej i składnicy broni na Westerplatte Gdańsk pod swe władanie przejmują Niemcy. W ich rękach pozostaje miasto do wiosny 1945 r. Po ciężkich bojach pod koniec marca do Gdańska wkracza Armia Czerwona wraz z Wojskiem Polskim (I Brygada Pancerna im Bohaterów Westerplatte) zdobywa miasto a władza nad miastem zostaje po stronie polskiej. Gdańsk powraca do Macierzy. Zapada decyzja o odbudowie miasta.
Wraz z odbudową następuje wszechstronny rozwój przemysłu (stocznie, port, zakłady produkcyjne), kultury (kina, teatr, filharmonia, opera), nauki (szkoły, uczelnie) i infrastruktury (szpitale, osiedla). Do Gdańska przybywają repatrianci, szczególnie z okolic Wilna.
Nadchodzi Grudzień 1970 r. Wybucha krwawo stłumiony strajk stoczniowców. Dziesięć lat później stoczniowcy ponownie organizują demonstracje – tym razem zakończone podpisaniem Porozumień Sierpniowych i powstaniem NSZZ „Solidarność”. Niestety, ten zryw wolności kończy się wprowadzeniem Stanu wojennego pamiętnego 13-tego grudnia 1981 roku. Koniec lat osiemdziesiątych to okres wprowadzania nowych zmian i nowych wyzwań. Przed mieszkańcami otwiera się możliwość pracy „na swoim”. Pojawiają się jednak i nowe problemy takie jak nieznane dotąd bezrobocie czy recesja. Gdy uda się pozytywnie te problemy rozwiązać, to możemy wierzyć w dalszy, owocny rozwój miasta i jego mieszkańców.
W opisie miasta nie może zabraknąć wzmianki o jego zabytkach. Tutaj ograniczmy się jedynie do opisu niektórych z nich – szczególnie charakterystycznych dla grodu nad Motławą.
Kościół NMP – to największa ceglana świątynia świata. Zobaczyć w niej można wiele cennych obiektów jak; „Sąd ostateczny” Hansa Memlinga (jest to kopia obrazu, który znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), zegar astronomiczny czy Piękną Gdańską Madonnę.
Ratusz Głównomiejski – należy do najpiękniejszych w Polsce. Zwieńczony jest statuą króla Zygmunta Augusta. Do wnętrza prowadzi portal ozdobiony herbem miasta. We wnętrzu obejrzeć można bogato wyposażone sale w tym najbardziej okazałą salę; letnią rezydencję burmistrza, zwaną salą czerwoną.
Fontanna Neptuna – bóg mórz i oceanów na Długim Targu przed Dworem Artusa stoi już od 1633 roku.
Żuraw Gdański – to obok Fontanny Neptuna drugi charakterystyczny element Gdańska. Istnieje od 1444 roku.
Można wymienić jeszcze wiele zabytków, z których słynie Gdańsk. Proponuję jednak, aby zabytki te ….... obejrzeć PRZYJEŻDŻAJĄC do Gdańska.
Siedziba główna - Spichlerze na Ołowiance
Ołowianka 9-13, tel. 58 301 86 11; www.cmn.pl Oddział - Statek „Sołdek", ul. Ołowianka 9-13 Oddział - Żuraw i Skład Kolonialny ul. Szeroka 67/68, tel. 58 301 69 38
Oddział Sztuki Współczesnej
ul. Cystersów 18, tel. 58 552 12 71
Oddział Etnografii
ul. Cystersów 19, tel. 58 552 12 71
Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24, tel. 58 307 59 12
Gdańska Galeria Fotografii
ul. Grobla I 3/5, tel. 58 301 71 47
Muzeum Historyczne Miasta
Gdańska Siedziba główna - Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46/47, tel. 58 767 91 00, www.mhmg.gda.pl
Dwór Artusa
ul. Długi Targ 43/44, tel. 58 767 91 80
Dom Uphagena - Muzeum Kultury Mieszczańskiej
ul. Długa 12, tel. 58 301 23 71
Westerplatte Wartownia nr 1
ul. H.Sucharskiego, tel. 58 767 91 64
Muzeum Bursztynu
Targ Węglowy 1, tel. 58 301 47 33
Muzeum Więziennictwa
Targ Węglowy 1, tel. 58 301 49 45
Muzeum Zegarów Wieżowych -
kościół św. Katarzyny
ul. Wielkie Młyny 10,58 305 64 92
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2, tel. 58 301 76 11
- Urodziny Heweliusza (styczeń) - Pokazy fragmentów prac z dorobku gdańskiego astronoma, którym towarzyszą m.in. konkursy plastyczne i fotograficzne. www.janheweliusz.pl
- Neptunalia. Students' Coaiition Festival (maj) - Dwa tygodnie maja. Festiwale muzyczne, studenckie inicjatywy kulturalne i sportowe, koncerty plenerowe.
- Festiwal Dobrego Humoru (czerwiec) - Konkurs w kategoriach „najdowcipniejszy" m.in. serial, program rozrywkowy, talk show oraz „najlepsza aktorka/aktor komediowy". Parada Dobrego Humoru, Konkurs Młodych Twórców Kabaretowych, Festiwal Sztuki Kulinarnej, Okrągły Stół Satyryków.
- Festiwal „Szanty pod Żurawiem" (lipiec) - www.szantypodzurawiem.pl
- Festiwal Gwiazd (lipiec) - Pierwszy tydzień lipca. Impreza artystyczna gromadząca polskich artystów teatru, filmu, muzyki, plastyki i literatury.
- Jarmark św. Dominika (lipiec/sierpień) - Trzy pierwsze tygodnie sierpnia. Jedna z największych imprez handlowo-kulturalnych. www.jarmarkdominika.pl
- Międzynarodowy Festiwal Gdańskie Noce Jazzowe (sierpień)
Gdynia
- Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów (marzec) - Podczas imprezy przyznawana jest nagroda „Kolos" za podróżniczy wyczyn roku i za całokształt dokonań!
- Open'er Festival (lipiec) - Teren wojskowego lotniska Marynarki Wojennej Kosakowo. Jeden z największych europejskich festiwali muzyki rozrywkowej z udziałem najważniejszych^ polskich i międzynarodowych gwiazd; - www.opener.pl
- Globaltica (lipiec) - Festiwal world musie z udziałem światowych gwiazd.
- Festiwal Szekspirowski (sierpień) - Prezentacja spektakli szekspirowskich z całego świata oraz spotkanie z twórcami, reżyserami, aktorami. - www.festiwalszekspirowski.pl
- Festiwal Rytmu i Ognia (sierpień) Koncerty, pokazy tańca i fireshow. - www.frog-gdynia.pl
- Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (wrzesień) - www.festiwalgdynia.pl - Najważniejszy polski festiwal filmowy.
Sopot
- Orkiestrada (maj) - 1-3 maja na „Monciaku". Parady orkiestr reprezentacyjnych; www.orkiestradacapo.pl
- Festiwal TOPtrendy (czerwiec) - Opera Leśna. Koncert najpopularniejszych polskich wykonawców ubiegłego roku.
- Festiwal „Monciaka" (czerwiec) Parady, koncerty, jarmark.
- Sopot Molo Jazz Festiwal (sierpień) www.molo.sopot.pl
Wykaz numerów telefonów policji, pogotowia ratunkowego, pomocy technicznej na terenie Polski I Europy
Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna. Gdynia ...
Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.
Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach znajdą się dzieła malarstwa i rzeźby reprezentujące epoki i nurty najistotniejsze w sztuce polskiej XIX stulecia. W układzie wystawy zaakcentowana zostanie twórczość wybitnych osobowości artystycznych tego czasu, np. Marcelego Bacciarelliego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki i Aleksandra Gierymskiego.
W Galerii mieszczącej się w sali I piętra dawnego Arsenału Miejskiego eksponowane są zabytki starożytnych kultur śródziemnomorskich należące do zbiorów Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie i do depozytu Rodziny Potockich z Krzeszowic.
W tej galerii można zapoznać się z wybranymi zjawiskami sztuki polskiej minionego i obecnego stulecia. Każdy zwiedzający znajdzie tu coś dla siebie niezależnie od preferencji i zainteresowań artystycznych.
Galeria "Broń i Barwa w Polsce", znajdująca się na parterze w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, galerią militariów.
Galeria Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego jest największą tego typu stałą ekspozycją muzealną w Polsce. Zorganizowana przez Dział Rzemiosła i Dział Tkanin, zaznajamia zwiedzających z bogactwem polskiego i zachodnioeuropejskiego rzemiosła artystycznego w układzie chronologicznym, od czasów wczesnego średniowiecza po secesję. Prezentowana ekspozycja wraz ze stylowo zaaranżowanymi wnętrzami, kolekcją złotnictwa, tkanin, ubiorów, mebli, ceramiki i szkła, uzupełniona została unikatowym zbiorem instrumentów muzycznych, judaików i masoników.
Badania archeologiczne warstw krakowskiego rynku potwierdziły bogatą historię tego miejsca. Sięgając wstecz odkrywamy, że Kraków był nie tylko miejscem zamieszkania, ale i również ważnym ośrodkiem, gdzie krzyżowały się szlaki kupieckie. To dzięki nim Kraków stanowił ważny element na mapie średniowiecznej Europy.
Miasto położone nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni. Jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, posiada wartościowe obiekty architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. Do 1795 r. Kraków był stolicą Polski a do 1611 r. siedzibą polskich królów.
Obok katedry na Wawelu Kościół Mariacki stanowi najważniejszą świątynię Krakowa. Przez wieki kościół otoczony był opieką bogatych rodzin mieszczańskich, dzięki czemu dziś budowla ta należy do grona najznakomitszych obiektów architektury sakralnej w Polsce.
Początkowo sanktuarium mieściło się w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, wznoszącym się na wzgórzu w Łagiewnikach. Klasztor ten został wybudowany w latach 1888 - 1891 z funduszy przekazanych na cele dobroczynne przez księcia Aleksandra Lubomirskiego kardynałowi krakowskiemu Albinowi Dunajewskiemu. W jednym z zabudowań klasztornych mieścił się Dom Miłosierdzia - zakład wychowawczy dla dziewcząt i kobiet potrzebujących głębokiej odnowy moralnej prowadzony przez siostry.
Budowę tej gotyckiej świątyni rozpoczęli dominikanie najprawdopodobniej w 1241 r. po najeździe Tatarów na Kraków. W II połowie XIV w. zaczęto przebudowywać ówczesny kościół podwyższając prezbiterium i nawę główną, nadając budowli układ bazylikowy, który pozostał do dziś. Kilka razy miejsce to było nękane pożarami, ostatni w 1850 r. spowodował największe spustoszenie świątyni. Całe wnętrze uległo wypaleniu, runęło sklepienie w nawach i w niektórych gotyckich kaplicach. Cała zabudowa kościelno-klasztorna była wówczas w takim stanie, że proponowano dominikanom przeniesienie się w inne miejsce. Podjęta jednak przez Zakon odbudowa przywróciła świątyni pierwotny, surowy wygląd.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy i otwarte w 1994 roku jako Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przez dziesięć lat stanowiło oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, będąc zarazem miejscem aktywnej działalności Fundacji Kyoto – Kraków im. Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. 11 lipca 2002 roku Muzeum Manggha odwiedzili cesarz Japonii Akihito i cesarzowa Michiko.
Kościół św. św. Piotra i Pawła został zbudowany w latach 1597-1619. Wzorowany na jezuickim kościele Il Gesu w Rzymie, był pierwszym barokowym kościołem w Krakowie. Jezuici po przybyciu do Krakowa szukali miejsca w centrum miasta na budowę swojej świątyni. Dostali co prawda kościół św. Szczepana, ale w owych czasach jego lokalizacja uznawana była za peryferyjną.
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach znajdą się dzieła malarstwa i rzeźby reprezentujące epoki i nurty najistotniejsze w sztuce polskiej XIX stulecia. W układzie wystawy zaakcentowana zostanie twórczość wybitnych osobowości artystycznych tego czasu, np. Marcelego Bacciarelliego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki i Aleksandra Gierymskiego.
Sanktuarium na Skałce to miejsce kultu przede wszystkim św.Stanisława. Warto odwiedzić je także ze względu na spoczywających w Krypcie Zasłużonych wybitnych Polaków.
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach znajdą się dzieła malarstwa i rzeźby reprezentujące epoki i nurty najistotniejsze w sztuce polskiej XIX stulecia. W układzie wystawy zaakcentowana zostanie twórczość wybitnych osobowości artystycznych tego czasu, np. Marcelego Bacciarelliego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki i Aleksandra Gierymskiego.
Muzeum Lotnictwa Polskiego – muzeum w Krakowie zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200. Muzeum wydaje własne publikacje, organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym. Jest też uczestnikiem i organizatorem konferencji poświęconych historii lotnictwa i muzealnictwu. Posiada również bibliotekę z ponad 30 tysiącami pozycji.. Znalazło się na ósmym miejscu listy najlepszych muzeów lotnictwa na świecie telewizji CNN.
Tour de Pologne (pol. Wyścig dookoła Polski, oficjalny skrót: TdP) – wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie. Od 1. edycji w 1928 do 49. w 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców).
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach znajdą się dzieła malarstwa i rzeźby reprezentujące epoki i nurty najistotniejsze w sztuce polskiej XIX stulecia. W układzie wystawy zaakcentowana zostanie twórczość wybitnych osobowości artystycznych tego czasu, np. Marcelego Bacciarelliego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki i Aleksandra Gierymskiego.
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach znajdą się dzieła malarstwa i rzeźby reprezentujące epoki i nurty najistotniejsze w sztuce polskiej XIX stulecia. W układzie wystawy zaakcentowana zostanie twórczość wybitnych osobowości artystycznych tego czasu, np. Marcelego Bacciarelliego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki i Aleksandra Gierymskiego.
Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i modlić się. Natomiast w pozostałych latach, w Niedzielę Palmową organizowane są Światowe Dni Młodzieży w każdej diecezji, gdzie młodzież spotyka się ze swoimi biskupami.
Pochodził z rodziny szlacheckiej od końca XVII wieku osiadłej na Litwie. Ojciec artysty był oficerem w armii rosyjskiej, karierę wojskową zakończył w 1871 w stopniu generała, jednak w rodzinie panowała polska, patriotyczna atmosfera. Siemiradzki przez całe życie czuł się Polakiem, pomimo przypisywania mu rosyjskiej narodowości przez tamtejszą prasę i krytykę w okresie największych sukcesów artystycznych. Jego dzieła do dziś są eksponowane w dziale sztuki narodowej niektórych muzeów na terenie Rosji i Ukrainy.
Zamek Wawel był siedzibą książęcą i królewską oraz centrum politycznym państwa polskiego od XI do XVI wieku. Wzniesiony został na lewym brzegu Wisły na południe od lokowanego miasta. Wzgórze wawelskie położone wśród łąk zalewanych wodami Wisły i Rudawy znakomicie nadawało się na obronną siedzibę.